Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital lazer uygulamaları özellikle son yıllarda hem estetik hem de fonksiyonel açılardan pek çok avantajlar sunmaktadır. Oldukça da popülerlik kazanmıştır. Bu bölümde lazerle idrar kaçırma tedavisi ele alınmaktadır.

“Lazerle idrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır, kimlere yapılır, sonuçları nasıldır” gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Lazerle idrar kaçırma tedavisi için günümüzde en sık olarak karbondioksit ve Er:YAG lazerler kullanılmaktadır.

Kadınlarda öksürme, gülme, ağır yük kaldırma, fitness yapma gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda idrar kaçırma şikayetinin görülmesine “Stres Üriner İnkontinans” (SÜİ) adı verilmektedir.

Stres üriner inkontinans bazen idrar kesesi veya rahim sarkmaları ile beraber olabileceği gibi, bazen organ sarkması olmaksızın da ortaya çıkabilmektedir. Pelvis (leğen kemikleri) içinde yer alan rahim, mesane, barsak gibi organların fıtıklaşarak vajina içinden dışarı sarkmasına ise “Pelvik Organ Sarkması” (POP) adı verilmektedir.

Stres Üriner İnkontinans (SÜI) probleminin tedavisinde ameliyatlı ve ameliyatsız tedaviler mevcuttur. Ameliyatla mesanenin kaldırılması, aslı operasyonları (TOT ve TVT) ve laparoskopik operasyonlar cerrahi prosedürler arasındadır.

Hafif düzeyde genital organ sarkması (POP) olan veya organ sarkması olmadan gerçek tipte stres inkontinans sorunu yaşayanlar için lazer iyi bir tedavi şeklidir. Lazer, idrar kaçırma tedavilerinde ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Hasta aynı vajinal sıkılaştırma prosedüründe olduğu gibi önce işlem için hazırlanır. Daha sonrasında lazer çubuğu vajina içine iyice yerleştirilir ve lazer çalıştırılarak vajinanın özellikle saat 11-12-1 hizalarına denk gelen ön duvarı taranır.

Hastanın yaşı, tolerabilitesi ve dokusunun durumuna göre kullanılan enerji genç hastalarda 80-120 mjoule/piksel arasındadır. Bu işlem sırasında lazer içinde üretilen yüksek enerjili ışık hüzmesi doku içine aktarılmakta, doku içinde ısıya dönüşmekte, ısıya bağlı oluşan hafif berelenme sonrası ortama gelen onarıcı hücreler sayesinde kolajen sentezi artmakta ve doku yenilenmektedir.

Kolajen ve elastik liflerin artışı mesane boynu ve idrar kanalı çevresindeki desteği arttırarak idrar kaçırma sorununa çözüm üretmektedir. İşlem 1 ay ara ile 2 veya 3 kez tekrarlanmakta, gerekli durumlarda tüm prosedür 1.5-2 yılda bir yinelenmektedir.

Lazerle idrar kaçırma tedavisinin bir riski, literatürde bugüne kadar belirtilen bir komplikasyonu yoktur.

İdrar kaçırma tedavisinin lazerle yapılmasının ne tür avantajları vardır?

Lazerle idrar kaçırma tedavisi oldukça güvenlidir ve pek çok avantaj sunar. Bunlar;

  • Son derece ağrısızdır,
  • Anestezi gerektirmez,
  • Cerrahi bir işlem olmadığından dikiş atılmaz,
  • Tüm işlem ortalama 3-4 dakika kadar sürer,
  • Herhangi bir risk veya büyük bir komplikasyon bildirilmemiştir,
  • İstirahat gerektirmez ve kişiler aynı gün içinde sosyal hayatlarına geri dönebilirler,
  • İşlem sonrası pansuman veya antibiyotik kullanımı gerektirmez.

Herkese vajinal lazer tedavisi yapılabilir mi?

Özellikle orta ve ileri düzeyde pelvik organ sarkması olmayan, genital bölge ile ilgili estetik sorunlar yaşamayan her hastada lazerle idrar kaçırma tedavisi yapılabilmektedir.

Orta-İleri düzeyde mesane ve barsak sarkması problemi olanlarda, özellikle doğumlara bağlı ileri düzeyde vajina genişlemesi sorunu olan hastalarda ise cerrahi yöntemler ilk sırada düşünülmelidir. Vajina daraltma ameliyatları bu hastalarda kalıcı bir tedavi sağlamaktadır.

Riskli gebelik ya da yüksek riskli gebelik; gebelik öncesi ya da gebelikte ek bir hastalığı olan veya taramalarda düşük riski veya bebekte sakatlık riski çıkan gebeliklerdir

Normal vajinal doğum yapılamayan durumlarda başvurulan yöntem, sezaryen doğumdur. Normal doğum düşünülen durumlarda acil olarak sezaryene geçiş yapılabileceği gibi doğum öncesi planlama yapılarak da sezaryen kararı alınabilir. Doğumdan önce sezaryen yapılacağı kesinleşmiş ise işlemin yapılacağı tarih ve saat belirlenebilir.

Sezaryen doğum, ameliyathane koşullarında ve anestezi altında gerçekleştirilen bir doğum tekniğidir. Bu işlemde önce karna, sonra rahme kesi uygulanarak bebeğin anne karnından çıkarılır. Daha sonra kesi yerleri dikiş ile kapatılarak doğum tamamlanır.

ajinal akıntı, vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvıdır. Bu sıvı, vajinayı ve üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutarak eski hücreleri ve kalıntıları temizlemek için her gün vajinadan sızar. Östrojen seviyelerindeki normal değişikliklerden vajinal akıntı meydana gelebilir

Rahim sarkması, vajinanın etrafındaki kas, bağ dokular, pelvik organları ve dokuları yerinde tutan sinir, kas dokularının zayıflamasıyla kopar ve vajenden dışarı sarkmalar meydana gelir. Normal doğum yapmak, östrojenin yetersiz gelmesi, yaşlılık gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır

Tedavi edilebilen cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trikomoniyazdır. En sık görülen seksüel geçişli 4 hastalık ise; hepatit B, herpes simplex, HIV (AIDS) ve HPV tam olarak tedavi edilemez

Bize Yazın
1